FESTIWAL MŁODYCH ELEKTRO-REPORTERÓW w Krakowie

phoca thumb m ekopatrol 2 16 stycznia 2014 - z udziałem ponad 100 uczestników projektu „Elektro-nie-śmieci” oraz gości honorowych - odbyła się konferencja Festiwal Młodych Elektro-Reporterów.

Była ona okazją do podsumowania projektu „Elektro-nie-śmieci”, realizowanego od ponad roku przez Fundację Miejsc i Ludzi Aktywnych w 20 miejscach w Polsce, dzięki wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. i Remondis Electrorecycling Sp. z o.o. Doskonałe wprowadzenie w tematykę konferencji – edukację w zakresie selektywnej zbiórki i zagospodarowania odpadów - stanowiło przedstawienia „Śpiąca Królewna” przygotowane przez członków Patrolu z Gimnazjum im. Ireny Sendler w Toszku pod kierunkiem Kornelii Rzepki (Koordynatora lokalnego projektu „Elektro-nie-śmieci”). Miłe słowa na powitanie skierował do uczestników projektu Stanisław Matoga – Starszy Wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie. Dzięki prezentacjom gości honorowych: Anny Wielgopolan z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Roberta Bażeli i Pawła Soczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska uczestnicy poznali perspektywę realizacji działań z zakresu edukacji ekologicznej na poziomie krajowym i regionalnym. Zaproszenie do kontynuacji Kampanii edukacyjnych stanowiła prezentacja Mirosława Baściuka – Prezes Electro-System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., Członek Zarządu Remondis Electrorecycling Sp. z o.o. Przedstawił on bardzo interesującą ofertę dla szkół zaangażowanych w działania o tematyce ZSEE, m.in. akcji „Zbieraj z klasą” i „Bateriada” dotyczących zbierania zużytych baterii. Dodatkowo podczas prezentacji akcji dot. ZSEE członkowie Elektro-Patroli mogli wykazując się wiedzą z tematyki elektro-odpadów zdobyć nagrody – upominki przygotowane przez Partnerów Konferencji.
Prezentacji rezultatów projektu na sali konferencyjnej towarzyszyły stoiska przygotowane przez Elektro-Patrole prowadzące kampanie edukacyjne w 20 miejscach w Polsce. Bogata dokumentacja fotograficzna, postery, plakaty, prototyp urządzenia wykorzystującego energię ze zużytych baterii, maskotek wykonanych z elektroodpadów, torby, slogany promujące akcje w szkołach to tylko przykłady pomysłowych prezentacji szkół. Stanowiły one ilustrację do festynów, akcji, zbiórek, happeningów, gier, questów, konferencji, lekcji i warsztatów, o których opowiadali uczestnicy projektu „Elektro-nie-śmieci”.
Podczas konferencji odbyło się wręczenie nagród w konkursach realizowanych przez Fundację MiLA we współpracy z Partnerami projektu i konferencji. Wyróżniono Laureatów Konkursu „Młodzi Elektro-Reporterzy w akcji” (realizowanego na portalu www.mlodzireporterzy.pl). Uczniowie otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez Wydawnictwo Znak.
Ogłoszono również wyniki Konkursu „Aktywny Elektro-Patrol”. Nagrodę główną otrzymał Zespół Szkół w Woli Mieleckiej za intensywność, efektywność i różnorodność prowadzonych działań w zakresie ZSEE oraz zaangażowanie na rzecz edukacji ekologicznej w społeczności lokalnej. Nagrodę w konkursie stanowi stojak rowerowy o wartości 2000 zł. Wyróżniono również 3 najaktywniejsze Elektro-Patrole z Małopolski: Zespól Szkół w Jangrocie, Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie i UG Mszana Dolna za aktywną edukację ekologiczną w społecznościach lokalnych Małopolski. Patrole z Małopolski otrzymały statuetki EKO-Partnera z rąk przedstawicieli Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wspaniałą oprawę wręczenia nagród stanowił występ muzyczny uczniów z Gimnazjum w Bydlinie pod kierunkiem Iwony Walnik – Koordynatora lokalnego. Uczestnicy konferencji w swoich wypowiedziach podczas konferencji bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat warsztatów dziennikarskich, konkursu i aktywności, jaką w szkołach i lokalnych społecznościach wyzwolił projekt. Wiele szkół ma już pomysł, liczy kontynuację projektu oraz kolejne spotkania tak doborowym gronie.