Wycieczka klas V i VI do Niedzicy i Czorsztyna

phoca thumb m 20230530 134824  Pierwszym etapem wycieczki był rejs statkiem wycieczkowym "HALNY" po jeziorze Czorsztyńskim. W czasie jego trwania uczniowie podziwiali nie tylko same góry, ale także ruiny zamku Czorsztyńskiego, zamek w Niedzicy, Pieniński Park Narodowy. Mieli możliwość zapoznania się z historią powstania zalewu czorsztyńskiego, którego powierzchnia wynosi około 11 km², przy długości 9 km i szerokości 1,5 km. Głębokość zbiornika w okolicach zapory w Niedzicy osiąga 50 metrów i zmniejsza się w stronę cofki, czyli miejsca, gdzie uchodzi główny dopływ zbiornika – rzeka Dunajec.

 Głębokość średnia przy maksymalnym poziomie piętrzenia wynosi ok. 17,6 m. Długość linii brzegowej wynosi 29,7 km.

Następnie obejrzeliśmy z zewnątrz zamek w Niedzicy.

Zamek Niedzica (zwany także Dunajec) usytuowany został na wysokości 566 metrów, stanowi on jeden z najcenniejszych, znajdujących się w Polsce zabytków obronnych. Zamek został wzniesiony prawdopodobnie na początku XIV wieku przez braci Rykolfa i Kokosza Berzeviczów. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1325 roku. Jego historię oraz legendy z nim związane przybliżyła uczniom pani przewodnik.

Następnie uczniowie mieli możliwość zapoznać się z budowlą współczesną - zaporą i elektrownią wodną w Czorsztynie. Spacer po koronie zapory umożliwił podziwianie bardzo atrakcyjnych widoków.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Czorsztynie. Zamek ten należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów. Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Z tarasu widokowego ruin zamku można było podziwiać malowniczo położone jezioro czorsztyńskie, zamek w Niedzicy oraz panoramę Tatr.

Trudy marszu na wzgórze czorsztyńskie zaostrzyły nasze apetyty pojechaliśmy więc do Szczawnicy na umówiony obiad w restauracji „U Zosi”. Po obiedzie udaliśmy się do Jaworek i kontynuowaliśmy podziwianie malowniczych pienińskich krajobrazów w Wąwozie Homole. Wąwóz Homole to zachwycający rezerwat przyrody pełen małych żelaznych i drewnianych mostków, którymi przechodzi się nad szemrzącym potokiem. Po prawej i lewej stronie wąwozu widoczne są ciekawe formy skalne.

Pieńskie krajobrazy dostarczyły nam wielu wrażeń i nieco zmęczeni wróciliśmy do autokaru i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu. Przyrodnicze i historyczne atrakcje regionu poznawaliśmy pod opieką naszych nauczycieli Renaty Godek, Edyty Rybskiej -Kozioł i Tomasza Włodarczyka