Dyktando dla Niepodległej

phoca thumb m dscn1681  Uczniowie klasy 3a i 3b postanowili uczcić 100 rocznicę odzyskania niepodległości poprzez pisanie dyktanda ortograficznego. To dzięki temu, że mamy wolną Polskę możemy mówić i pisać w języku polskim. Chociaż ortografia sprawia często kłopoty to podczas dyktanda uczniowie wspaniale sobie z nią poradzili.

 Tekst dyktanda:

„Jestem Polakiem. Moją ojczyzną jest Rzeczpospolita Polska. Polskie barwy narodowe to biel i czerwień. Godłem Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z zakrzywionym dziobem i złotymi szponami, umieszczony w czerwonym polu tarczy. Biały orzeł jest dla wszystkich Polaków symbolem wolności i narodowej dumy. Słowa naszego hymnu zostały napisane przez Józefa Wybickiego, a autor melodii opartej na motywach ludowego mazurka pozostaje nieznany. Stolicą Polski jest Warszawa, która leży nad Wisłą, najdłuższą polską rzeką.

Kocham Polskę!”

Spośród wszystkich prac panie Lucyna Przebieglec i Joanna Występek wybrały dyktanda napisane bezbłędnie lub z niewielkimi błędami.

A oto najlepsi:

I miejsce – Olga Żuraw, Gabriela Dziekan, Oliwia Dziadzio, Karolina Wieczorek

II miejsce – Łucja Nicpoń, Liliana Leś, Julia Krzyżowska, Zuzanna Cisło

III miejsce – Milena Magda, Gabriela Babula, Gabriela Mazur, Paula Leśniowska.

Oczywiście zostali nagrodzeni szóstkami z edukacji polonistycznej i słodkimi upominkami.