O edukacji wielozmysłowej i pozaszkolnej

phoca thumb m dsc 0743  Zapach chleba, smak ciasta, dotyk ziarna – o edukacji wielozmysłowej i pozaszkolnej.
W zakresie tematyki zajęć „Jak powstaje chleb” uczniowie klas 3a i 3b złożyli wizytę w piekarni „Dul – Rzędzianowice” oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej w Jadernówce pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”.

 20 września podczas pobytu w piekarni dzieci miały okazję zaobserwować proces wypiekania chleba, zapoznać się z różnymi rodzajami wypieków oraz samodzielnie wykonać i posmakować ciasteczek i pieczywa. W czasie zwiedzania piekarni uczniowie zostali oprowadzeni po różnych jej działach w których królowały inne zapachy i smaki. Wizyta w piekarni umożliwiła również uczniom poznanie różnych typów mąki oraz nasion dodawanych do pieczywa. Natomiast do czego służył i jak wygląda sierp, cep, niecka, powrósło, snopek, kosa itp. uczestnicy dowiedzieli się podczas lekcji muzealnej. Tym samym zobaczyli jak dawniej ludzie uprawiali pole i zbierali plony. Treści przekazane podczas lekcji miały również wymiar wychowawczy gdyż uświadomiły uczniom szacunek i ogromne znaczenie chleba oraz ciężkiej pracy w tamtych czasach. Zdobytą wiedzę i doświadczenia z wycieczki uczniowie wykorzystali następnego dnia w szkole podczas kontynuacji zajęć związanych z tą tematyką.