Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2023

phoca thumb m iii3  29 września biblioteka zorganizowała Dzień Głośnego Czytania. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001. Patronką wybrano Janinę Porazińską, wybitna pisarkę która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach. Data 29 września jest dniem urodzin pisarki. Nadrzędnym celem akcji jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. W tym roku były czytane przez uczniów wiersze.

 Dla klasy pierwszej i drugich w rolę czytających wcielili się uczniowie klasy III, którzypięknie przeczytali wybrane wiersze polskich poetów. Najlepiej czytających uczniów nagrodzono książkami, a wszyscy za udział otrzymali drobne prezenty.

Klasy IV – VI czytały wiersze Kazimierza Wierzyńskiego, który wraz z Polskimi Olimpijczykami jest patronem roku ustanowionym przez Sejm. Rozpoczęliśmy biografią, później tomikiem poezji „Laur Olimpijski” oddający klimat zmagań i walki sportowej, a na zakończenie wiersz „Zielono mi”. 

W grupie VII-VIII uczniowie czytali wiersze Wisławy Szymborskiej, Juliusza Słowackiego, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Stanisława Balińskiego, Zbigniewa Herberta i Jana Twardowskiego.

Klasa trzecia powtórzyła czytanie wierszy zerówce.