Wycieczka do fabryki bombek w Nowej Dębie

 phoca thumb m  dsc6586 Dnia 23października przedszkolaki wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę autokarową do Nowej Dęby gdzie zwiedzali fabrykę produkującą ozdoby świąteczne. Bardzo miła pani przewodnik oprowadzając nas po zakładzie wprowadzała uczniów w tajniki produkcji bajecznie kolorowych bombek. Zwiedzanie zaczęliśmy od dmuchalni szkła, gdzie powstaję te niezwykłe cudeńka.

 Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 600 stopni Celsjusza. Kolejnym pomieszczeniem, do którego zostaliśmy zaproszeni to miejsce, gdzie bombki dostają zastrzyki ;) Są srebrzone od środka. Mają tam też swoistą szkołę przetrwania - kilkuminutowe wytrząsanie, aby sreberko równo się rozłożyło...potem już tylko kąpiel i do suszenia. Piękne srebrne kule bardzo się wszystkim podobał. i mogłyby takie pozostać, ale to jeszcze nie koniec ich podróży. Teraz wędrują do farbiarni, gdzie panie lakierują je w bajeczne, tęczowe odcienie. Złote, czerwone, żółte, pomarańczowe, zielone, matowe i błyszczące jakie dusza zapragnie. Ostatnim etapem naszego zwiedzania była pracownia zdobienia bombek. Panie malarki z niezwykłą precyzją wyczarowywały przeróżne wzory przy użyciu cieniutkich pędzelków z włosia wiewiórek lub bobrów. Wszystko ozdobione barwnym brokatem, koralikami, cekinami i innymi niezwykłymi ozdobami tworzącymi ze szklanych kulek prawdziwe dzieła sztuki Nareszcie upragniona frajda. Każdy przedszkolak mógł własnoręczni ozdobić bombkę. Ale była zabawa. Wyszły przepięknie, każda z nich otrzymała również śliczny napis z imieniem jej właściciela.