Nasz Hymn

phoca thumb m p1920130  W dniu 6 października 2017r. w naszej szkole odbyła niezwykła lekcja historii nt. powstania polskiego hymnu narodowego. Tę niezwykłą lekcję dla klasy VII oraz klas drugich gimnazjum poprowadził pan Jan Grandys, emerytowany nauczyciel, rzeźbiarz pasjonat historii, przyjaciel naszej szkoły. Wszyscy zebrani uczniowie wysłuchali wykładu połączonego z prezentacją multimedialną o pieśni patriotycznej, która stała się oficjalnym hymnem Rzeczypospolitej Polskiej.

 „Mazurek Dąbrowskiego” został napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku. Utwór nosił wówczas tytuł „Pieśń legionów polskich we Włoszech” i był poświęcony ich organizatorowi i dowódcy – generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu. Wybicki ułożył słowa do melodii ludowego mazurka. Obecnie słowa hymnui jego zapis nutowy, określa ustawa z 1980 roku. Współcześni Polacy znają melodię „Mazurka Dąbrowskiego” w takiej wersji, w jakiej słuchali go nasi przodkowie. Dawny tekst mazurka różnił się nieznacznie od współczesnego, między innymi słowami: ”Jeszcze Polska nie umarła”, teraz śpiewamy -„nie zginęła”, a także liczbą zwrotek - wcześniej było ich sześć, obecnie są cztery. „Mazurek Dąbrowskiego” liczy 220 lat i jest nadal żywym symbolem polskości i ducha narodu. W trakcie spotkania mogliśmy wysłuchać wiersza o hymnie autorstwa p.Jana Grandysa, który został przeczytany przez żonę p.Zofię Grandys. Uczestnicząc w tej niezwykłej lekcji wszyscy mieliśmy okazję poznać wiele ciekawych, często nieznanych faktów związanych z postaciami i okolicznościami powstania hymnu. Podsumowując wykład o powstaniu hymnu p. Jan Grandys życzył wszystkim, aby „Mazurek Dąbrowskiego” zawsze przypominał nam o historii naszego narodu, z której powinniśmy być bardzo, bardzo dumni. Podkreślił również, że miłość do ojczyzny to coś, co ma w sobie każdy z nas, musimy to tylko odkryć i pielęgnować, a pomoże nam w tym z pewnością nasz mazurek. Zwieńczeniem wyjątkowej lekcji historii było wspólne zaśpiewanie hymnu.