Hallo, Hallo, wymiana polsko - niemiecka

phoca thumb m img 2251  W gimnazjum w Woli Mieleckiej dużo się dzieje - jak zwykle, ale takich gości jeszcze tu nie było. W wyniku współpracy nauczycielki j. niemieckiego panią S. Stachura z panią D. Dzija, która co roku organizuje projekt polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, nasi uczniowie kontynuują zaangażowanie w ten projekt.

 Uczniowie: Magdalena Mądrzyk, Daniel Pikor i Anna Lewandowska gościli w swoich domach gimnazjalistów z Niemiec. Uczniowie poznali się w ubiegłym roku w Niemczech i z utęsknieniem czekali na rewizytę w Polsce. W dniach od 31.09. do 05.10. wspólnie zwiedzali urocze zabytki i okolice Polski. Odwiedzili też nasze gimnazjum i zapewniliśmy im wiele różnych atrakcji, zabaw językowych, motywujących naszych uczniów do nauki jęz. niemieckiego, wspólnie śpiewaliśmy, ale najsmaczniejszą atrakcją było wspólne wykonanie z oryginalnego niemieckiego przepisu sałatki "Kartoffelsalat". Daniel:"My zapoznaliśmy się z życiem codziennym naszych rówieśników w ich domach w Niemczech. Poznaliśmy ich tradycje, obyczaje, niektóre zabytki kultury, teraz kolej na nich. Muszę przyznać, że bardzo im się podobało." Madzia:"Nauka to jedno, a przełamanie bariery językowej to drugie, cieszę się, że mam przyjaciółkę z Niemiec i mogę z nią porozmawiać po niemiecku".

Uczniowie zrozumieli, że język niemiecki nie tylko przydatny jest w rozwiązywaniu zadań, lecz także w życiu codziennym jakiego doświadczyli goszcząc w swoich domach rówieśników z Niemiec. Nasi gimnazjaliści cieszą się, że użyli w praktyce czegoś, co nauczyli się w szkole. Pierwsze zdania wypowiadali nieśmiało, lecz po kilku godzinach, dniach wspólnego przebywania cieszyli się coraz bardziej, że ta druga osoba ich rozumie, odpowiada, pyta i tak nawiązały się przyjaźnie. Mieszkając wspólnie pod jednym dachem z obcokrajowcem przez cały czas należy przezwyciężać bariery nie tylko komunikacyjne, lecz również kulturowe, choćby nawet, gdzie wyrzucić śmieci (my też segregujemy:-). Niemcom bardzo podoba się Polska, nasza kultura i zwyczaje, lecz najbardziej cenią sobie naszą przyjaźń. Niektórzy nawet chcą nauczyć się języka polskiego- powodzenia:) Każdy wie, że nic tak nie motywuje uczniów do nauki języka, jak kontakt z drugim człowiekiem, dla którego ten język jest ojczystym.