Spotkanie z podróżnikiem – wyprawa do Indii!

phoca thumb m indie 1  20 marca naszą szkołę odwiedził pan Maciej Kras – podróżnik grupy „Trzask.pl”, który zabrał uczniów klas 1– 7 w podróż do Indii! To była ciekawa lekcja geografii, biologii, historii i kultury o odległej krainie w południowej Azji!

 Spotkanie oparte na pięknych zdjęciach z podróży, ciekawych i pełnych humoru opowieściach oraz oryginalnych przedmiotach prosto z Indii, pozwoliło nam choć trochę poznać i zrozumieć codzienne życie, zwyczaje i religię kraju, który przepełniony jest wewnętrznymi kontrastami. Dzięki opowieściom Pana Macieja mieliśmy możliwość wtopienia się w tłumy przechodniów codziennie zalewających największe miasta Indii, odwiedziliśmy duchową stolicę Indii – Waranasi oraz Złotą Świątynie Sikhów w Amritsarze. Zajrzeliśmy między innymi nad Ganges – świętą rzekę Hindusów, dowiedzieliśmy się jak wyglądają rytualne kąpiele oraz hinduskie obyczaje pogrzebowe. Poznaliśmy słynny Tadż Mahal uznawany za najpiękniejszy pomnik miłości na Ziemi, oraz Karni Mata czyli Świątynię szczurów. Usłyszeliśmy historię o Gandhim – duchowym przywódcy Indii, dowiedzieliśmy się o problemach indyjskich kobiet, o bogactwie i biedzie tego kraju. Uczniowie poznali typowy męski i kobiecy strój Hindusów, czyli dhoti i sari, które niektórzy mogli osobiście przymierzyć. Dowiedzieliśmy się także, dlaczego kobiety w Indiach malują sobie dłonie i stopy oraz dlaczego noszą bindi – czerwony znak na czole.

Dziękujemy za fantastyczną i nietypową lekcję i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie.