Jesteśmy gotowi na wakacje!

phoca thumb l 2  Ostatni tydzień zajęć to podsumowanie wspólnych przeżyć, osiągnięć i sukcesów. Poświęciliśmy sporo czasu na rozmowy o wdzięczności. Za co i komu dziękuję? Co doceniam? Kogo przepraszam? Były to oczyszczające rozmowy ważne dla naszej drużyny. Dzieciom wcale nie było łatwo dziękować i przepraszać, ale po zakończonej rundce łącząca ich ważna więź się wzmocniła. Dzieci cieszą się na wakacje, a jednak trochę żal tego, co już za nami.

Wspólnymi siłami stworzyliśmy ściankę, na której tle dzieci będą mogły robić sobie zdjęcia. Tło jest niebanalne, bo zrobione z wdzięczności i przeprosin. Każdy zostawił tam cząstkę siebie. Ostatnie dni w szkole to także czas domykania procesu rozpoczętego we wrześniu. Robimy z uczniami rozmaite podsumowania, dokonujemy refleksji, wyciągamy wnioski na przyszłość. Dzieje się to wszystko spokojnie, bez presji czasu i stopni, za to z dużym ładunkiem emocji i świadomością, co już umiem, co potrafię, co jeszcze przede mną. Każdy zaplanował cel do pracy na najbliższą przyszłość i określił kroki, które doprowadzą do niego. Ten moment ma być dla wszystkich dzieci świętem, docenieniem wartości ich pracy i wzmocnieniem na przyszłość.

Ostatni dzień zajęć w drugiej klasie to nie tylko wesołe zabawy, ale również ważne tematy dotyczące bezpieczeństwa .Na podstawie dwóch filmów edukacyjnych „Nauka w plecaku”  powstały spontaniczne notatki wizualne, które pokazały, że dzieci wiedzą do czego służą notatki i potrafią je robić. Niektórzy piszą, inni rysują, pracując sposobem najlepszym dla siebie. Notatka ma być zrozumiała dla autora, bo pełni rolę użyteczną. Mam nadzieję, że treści zapisane w ten sposób, na długo pozostaną w pamięci, a dzięki temu wszyscy możemy bezpiecznie pojechać na wakacje.

Bezpiecznych Wakacji!