Jak wydostać się z labiryntów? – tajemnice szlaku świętokrzyskiego.

phoca thumb m 2  Początek jesieni uczniowie klasy 1 i 2a spędzili na Świętokrzyskim Szlaku Przygody. Pierwszym punktem wycieczki był pobyt Kurozwękach, którego największą atrakcją są labirynty bukowy i kukurydziany. Szukanie w labiryncie drogi do wyjścia było doskonałą okazją do nauki posługiwania się mapą i orientacji w terenie.

 Błądzenie i poszukiwanie właściwej drogi, ukrytego skarbu było nie lada wyzwaniem dla dzieci i opiekunów, które dostarczyły ogromną dawkę zabawy i emocji. Dobrze, że był pan kierowca! Sporo radości i adrenaliny przynosiła uczniom również przejażdżka wozem na jedyne w Polsce bizon – safari. Bizony amerykańskie jako zwierzęta słusznej postury i niezwykle majestatyczne zachwyciły dzieci. Na bizon safari można dowiedzieć się wielu ciekawostek z życia bizonów m.in. to, że przez okrągły rok żyją, nawet tu w Polsce, na wolnej przestrzeni. Nie mają żadnych pomieszczeń, w których chroniły by się podczas mrozów czy upałów. Na terenie Kurozwęk mieściło się również mini – zoo, gdzie można było zobaczyć konie i osły, gigantyczny plac zabaw oraz zabytkowy pałac, który wcześniej był zamkiem. Drugim punktem wycieczki było zwiedzanie zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Pomimo, że są to ruiny, to budowla urzekła dzieci swoim rozmachem i urokiem. Wraz z przewodniczką zwiedziliśmy tajemniczy zamek i jego podziemia. Usłyszeliśmy także legendę o białej damie, którą do dziś można zobaczyć na murach, lecz biada temu, kto na nią spojrzy, gdyż marnie skończy. Ruiny zamku Krzyżtopór są doskonałym miejscem dla turystów w każdym wieku, każdy znajdzie coś dla siebie. Będąc w świętokrzyskim koniecznie odwiedźcie Kurozwęki i Krzyżtopór – niezwykłe wrażenia gwarantowane.