Światowy Dzień Ziemi 2021

sdz  Światowy Dzień Ziemi w 2021 roku przypada na czwartek 22 kwietnia. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W porównaniu do poprzednich lat, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji, z powodu pandemii koronawirusa musi przenieść się do świata wirtualnego.

Dzień Ziemi uznany został za święto globalne w 1990 roku, kiedy to zmobilizował 200 milionów ludzi w 141 państwach i otworzył  drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro. Do dziś obchody te są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu. 
W poprzednich latach do akcji bardzo chętnie włączali się celebryci i ważne osobistości z całego świata. Lil Dicky stworzył z tej okazji singiel „Earth”, a do jego zrealizowania zaprosił najpopularniejsze gwiazdy muzyki pop. W kawałku tym usłyszeć można m.in. Justina Bieber'a, Arianę Grande, Miley Cyrus i Eda Sheerana. Zyski ze sprzedaży singla zasiliły konta organizacji, które związane są z ochroną środowiska. 

Każdy z nas powinien dbać o nasz jedyny, dostępny nam świat. Na przykład skończyć z marnotrawstwem czyli żyć zgodnie z filozofią ZERO WASTE. Dotyczy ona kilku prostych zasad:

1.Sortuj śmieci

2.Ogranicz użycie plastiku

3.Szanuj papier

4.Nie wyrzucaj ubrań

5.Nie wyrzucaj jedzenia

6.Rób przemyślane zakupy

7.Oszczędzaj pieniądze.

 Proste? Musi być proste. Nie mamy wyjścia chcąc żyć szczęśliwie i zdrowo. A uczniów klas 5-6, zainteresowanych uratowaniem życia na Ziemi, zapraszamy w Dniu Ziemi czyli 22.04.2021 o godz. 17.00 na ekologiczną grę. Informacji udziela nauczyciel biologii Elżbieta Żuchowska-Pezda.

 

a

b