Zobaczcie, nasza klasa czyta sobie!

phoca thumb m 14 W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 1a przystąpili do projektu „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”, który organizowany był przez wydawnictwo HarperCollins Polska i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jego zadaniem było dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami.  U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo.

 Oprócz bakcyla czytelniczego uczniowie biorący udział w akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”, otrzymali książki z serii „Czytam sobie” poziom 1 i 2 , plany lekcji, naklejki, dyplomy. Aby dzieci chętnie sięgały po książki, rozwijały pasję czytelniczą należy zbudować odpowiedni klimat, zadbać o przestrzeń i czas, dać wybór i pokazać różnorodność. Istotnym elementem jest również dawanie przykładu z książką w ręku, czytanie razem z dziećmi, nawiązywanie relacji, bycie ze sobą podczas czytania. Podczas trwania projektu rodzice, aktywnie wspierali i kibicowali swoje dziecko, ponadto mieli przyjemność obserwować sukcesy szkolne swojego dziecka – ciekawość, otwartość, bogate słownictwo, empatię. Z czasem docenią też chwilę dla siebie, gdy będą mieli w domu mola książkowego. Polecamy wszystkim małym czytelnikom książki z serii „Czytam sobie”, które zostały „przetestowane” przez pierwszaków.

W ramach projektu przeprowadzono:

1. Kącik czytelniczy w klasie.

2. Czytelniczy Klub Książki – dzieci czytają sobie nawzajem.

3. Lektura w pudełku.

4. Książka sensoryczna.

5. Bookrossing – uwolnij książkę.

6. Selfie z książką.

7. Budowa kącika czytelniczego w domu.

8. Biesiadowanie z książką przy kubku z kakao.

9. Przynieś książkę o ...

10. Dzień komiksu

11. Escape room z książką