Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

 mazur

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – święto państwowe ustanowione dla upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej.

Data Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie została jednak wybrana przypadkowo. To właśnie 1 marca 1951 roku w więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tj. Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami "Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. W naszej szkole w związku z tym świętem został przeprowadzony konkurs plastyczny w klasach VII i VIII. 

Oto lista nagrodzonych:

1 miejsce Oliver Bąk klasa VII a

bak

 

 

2 miejsce Oliwier Branicki klasa VIII

branicki

 

3 miejsce Anna Mazur klasa VIII

mazur