Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu – palenie szkodzi zdrowiu!

Palenie  Wraz z dymem papierosowym do organizmu trafia około 7 tysięcy szkodliwych substancji, ponad 70 z nich zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Zawał serca, rak płuc oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc występują w głównej mierze u palaczy. Tytoń negatywnie oddziałuje na stan zdrowia i prowadzi do przedwczesnej śmierci.

 

Jaki jest cel Światowego Dnia rzucania Palenia?

            Światowy Dzień Rzucania palenia jest obchodzony co roku w trzeci czwartek listopada. Święto to powstało w Stanach Zjednoczonych za sprawą dziennikarza Lynna Smitha. W 1974 roku poprosiło on ludzi, aby przez jedne dzień nie sięgali po papierosy. Efekt był zaskakujący, wyzwanie podjęło aż 150 tysięcy osób. Po sukcesie akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem ustanowiło Dzień Rzucania Palenia, który jest obchodzony w wielu miejscach na świecie. W Polsce jest organizowany od 1991 roku przez Centrum Onkologii i Fundację Promocja Zdrowia.

            Celem święta jest uświadamianie społeczeństwo o negatywnych skutkach palenia papierosów i zachęcanie do spróbowania zrezygnowania z używek. Tytoń ma ogromny wpływ na powstawanie nowotworów jamy ustnej, krtani i gardła, płuc oraz innych narządów. Zwiększa również ryzyko udaru mózgu, schorzeń układu krążenia i oddechowego, choroby Crohna oraz Alzheimera.

Drogi uczniu:

Bądź asertywny!

  1. Jeżeli ktoś nakłania Cię do zapalenia papierosa, zachowaj się asertywnie czyli odmów stanowczo, nie urażając przy tym drugiej osoby.
  2. Jak zachować się asertywnie?

- metoda zacinającej się płyty: wielokrotnie odmawiasz (jak płyta, która się zacięła) np. Nie, dziękuję, nie mam na to ochoty.

- metoda zasłony dymnej: pozornie zgadzasz się z krytyką własnej osoby, mówiąc np. Masz rację, przejmuję się tym, co myślą o mnie rodzice.

- metoda zadawania pytań: wypytujesz o dobre i złe strony propozycji np. Co złego jest w tym, że nie chcę palić?

Palenie