Święto Narodowe Trzeciego Maja

swietokonstytucji3maja  Święto Narodowe Trzeciego Maja – polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia pierwszej w historii Polski Ustawy Rządowej, czyli Konstytucji. Należy pamiętać, że Konstytucja 3 Maja uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Czteroletniego, uważana jest za pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną ustawę zasadniczą.

Pomimo krótkiego okresu obowiązywania, była niewątpliwie wielkim osiągnięciem narodu polskiego walczącego o niezależność państwową. Reformy w niej zawarte stwarzały szansę na rozwój gospodarczy i polityczny naszego kraju.

Maj – rocznica pięknych serc!
Maj – rocznica wielkich myśli,
Tym, co dawno przeminęli,
Hołd składają, ci co przeszli.

Tym, co w Polsce dali myśl,
Aby stworzyć cud majowy,
Cześć z oddaniem złóżmy dziś,
przed pamiątką chyląc głowy.

Michał Aret – „Trzeci Maj” ( fragment )

 

 

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946 roku, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 roku.

Opracowała: Agnieszka Gruszecka