Dzień Flagi

dzienflagi  Polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004, obchodzone między świętami 1 maja zwanym Świętem Pracy i 3 maja Świętem Narodowym 3 Maja.Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za granicą.

 Dlaczego polska flaga jest biało-czerwona? To barwy zaczerpnięte z godła, czyli białego orła na czerwonym tle. Kolor biały ma symbolizować czystość, a czerwony krew, czyli coś co bardzo często towarzyszyło Polakom w historii. Znamy też wierszyk, który wiele wyjaśnia: "Powiewa flaga gdy wiatr się zerwie a na tej fladze biel jest i czerwień. Czerwień to miłość, biel to serce czyste - piękne są nasze barwy ojczyste". Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania.

dzienflagi

Opracowała: Urszula Aleksiej.