Bale nie tylko w karnawale

phoca thumb m dsc04138  W piątkowy poranek 14 grudnia po raz kolejny przybyli do nas muzycy z Mobilnej Filharmonii. Tym razem tematem spotkania były najbardziej znane bale na dworach i w pałacach całej Europy. Dzieci usłyszały miedzy innymi wiedeńskiego walca, francuskiego menueta, angielskiego gigue i sambę. Muzycy oprócz gry, tym razem, również zatańczyli dla nas.

 Dzieci mogły zobaczyć jak tańczono dawniej kontredansa, a kilka par zatańczyło wspólnie z naszymi gośćmi poloneza. Tradycją spotkań jest poznawanie instrumentu. Tym razem był to fagot. Dzieci dowiedziały się, że włoska nazwa fagotu oznacza „wiązkę drewna”. Poznały wszystkie części tego ciekawegoinstrumentu. Mogliśmy podziwiać też wspaniałe stroje z dawnych lat, w które ubrani byli muzycy. Każde spotkanie z filharmonią to „żywa” lekcja muzyki i kultury.