Leć Orle Biały

phoca thumb m dsc 0298  8 listopada 2018 r. w naszej szkole rozpoczęło się uroczyste świętowanie 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. To wielkie wydarzenie uczciliśmy poprzez udział w akademii, która przede wszystkim miała  przypomnieć nam   lata niewoli, ale także wzbudzić w nas refleksje. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu pani Dyrektor Małgorzata Jastrząb przybliżyła nam postać kapitana Kazimierza Hodboda - legionisty, który urodził się w Woli Mieleckiej i poświęcił swoje życie walcząc o wolność naszej Ojczyzny.

 Część artystyczna pt. „Leć Orle Biały” wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, pokrzepiał serca całego narodu do walki w obronie ojczyzny. Uczniowie klasy IIIb  recytowali wiersze, a szkolny chór wspaniale zaprezentował pieśni patriotyczne, przy akompaniamencie Amelii Ozgi (fortepian) i Karoliny Węgrzyn (wiolonczela). Podsumowaniem wystąpienia była wykonana przez Natalię Andrychowicz piosenka pt.: „Ojczyzno ma…” To Święto sprawia, że w zabieganym życiu zatrzymujemysię na chwilkę i wspominamy naszych dziadkówi pradziadków walczących o wolność. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Część artystyczną przygotowali uczniowie kl.IIIb gimnazjum pod opieką p. M. Polak oraz uczennice z chóru szkolnego pod kierunkiem p.W.Ozgi.