„W moim ogródeczku rosną jabłuszka ...”

 phoca thumb m dsc 0783 1 października w ramach programu „Owoce i warzywa w szkole” uczniowie klasy 1, 3a, 3b wybrali się na Sandomierski Szlak Jabłkowy. Wycieczka pod hasłem „Jabłkowa przygoda” rozpoczęła się od wizyty w Miejsko – Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy w czasie, której uczniowie uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych związanych ze zdrowym odżywianiem i stylem życia.

 Podczas tych zajęć uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest spożywanie surowych owoców i warzyw oraz jakie konsekwencje nieśnie ze sobą nadmierne spożywanie cukrów, tłuszczów oraz żywności przetworzonej. Interaktywne warsztaty prowadzone przez panią Annę Przybysz propagatorkę naturalnej żywności zawierały również wyciskanie i degustację pysznych soków warzywno – owocowych. Zajęcia zakończyły się wspólnym śpiewaniem piosenki ludowej „W moim ogródeczku”. W Ośrodku Kultury i Sportu dzieci miały okazję do podziwiania wystawy obrazów, starych fotografii z regionu, mini galerii ludowej oraz robiły jesienne bukieciki. Kolejnym punktem trasy było zwiedzanie pocysterskiego zespołu kościelno – klasztornego w Koprzywnicy w trakcie, którego dzieciom została przekazana bogata historia budowli. Następnie rozpoczęła się gra terenowa mająca na celu odnalezienie cysterskiego skarbu. Równie atrakcyjnym miejscem wycieczki okazał się spacer w sadzie gdzie uczniowie mogli zrywać, zbierać rumiane i soczyste jabłka oraz podziwiać uroki jesiennego sadu. Ostatnią przygodą jaka czekała naszych najmłodszych była wizyta w tłoczni soków rodziny Osowskich „Sam Ray” w Polanowie. W tłoczni uczniowie zapoznali się procesem produkcji naturalnych soków z lokalnych owoców i warzyw oraz zakupili wybrane soki. Zebranymi doświadczeniami i wiedzą dzieli się następnego dnia w szkole podczas degustacji soków podarowanych przez pracowników tłoczni.