Skakanie na skakance – zabawa dla dziecka i rodziców

phoca thumb m 2

6- latki wraz z rodzicami podjęli wyzwanie polegające na wykonaniu jak największej ilości przeskoków przez skakankę. Wyzwanie wygrała Ania Brzezińska skacząc 101 razy bez skucia!

Dlaczego skakanka?

 

To aktywność dla małych i dużych, nie wymaga wielkich inwestycji i można się w nią bawić na polu i w domu. Codzienna porcja ruchu jest szalenie ważna w rozwoju dziecka, bo kształtuje sprawność ogólną, siłę i elastyczność mięśni i koordynacje ruchową. Co nie mniej ważne, wzmacnia serce i płuca, pozwala lepiej odżywić i dotlenić mózg. Do tego można dołożyć wzmacnianie się kości, stawów i więzadeł nóg oraz skoczność. Zabawa ruchowa ze skakanką pozwala też spalać kalorie (300-400 kcal w godzinę), co może zainteresować mamę chcącą schudnąć:)

Technika skakania na skakance:

-postawa ciała wyprostowana – plecy proste, brzuch wciągnięty,

-stopy ustawione na szerokość bioder lub ciut węziej,

-łokcie ugięte i cały czas przy bokach tułowia,

-przedramiona i dłonie skierowane do boku.

Pamiętaj, że skakankę wprawiają w ruch głównie nadgarstki, To dłonie mają kreślić kółka, a nie całe ręce. Początkowo, jeśli dziecko dopiero zaczyna skakać na skakance, może ruszać całymi rękoma. Po tym, jak kilka razy uda mu się przeskoczyć skakankę, spokojnie wytłumacz mu, że powinno ograniczyć ruchy rąk i starać się ruszać tylko dłońmi.

Koniecznie skaczcie w butach! Gdy nabierzecie wprawy, można próbować skoków boso na krótko przystrzyżonej trawie. Buty stabilizują stopy i zwłaszcza u początkujących chronią ją przed niekontrolowanymi ruchami, a więc przed kontuzją.

Rodzaje skoków:

Przez skakankę można skakać na różne sposoby. Najłatwiejszym z nich są skoki z nogi na nogę. Kolejnym krokiem w nauce są skoki obunóż. Gdy opanujecie już te dwa sposoby, przyjdzie czas na skoki na jednej nodze, krzyżowanie rąk, skoki w tył czy dwukrotny obrót skakanki w czasie jednego podskoku. Największą frajdę daje taka swoboda w posługiwaniu się skakanką, która pozwala na szybkie i częste zmiany rodzajów skoków. Spokojnie – trening czyni mistrza! Wystarczy trochę czasu i wprawy, a zanim się obejrzycie, wszystko zacznie wam wychodzić.

Jaką skakankę wybrać?

Na początek wystarczy najzwyklejsza skakanka. Gdy dziecko zacznie sprawniej sobie radzić i więcej skakać, warto kupić lepszą. Najlepsze modele mają rodzaj przegubu a nawet łożysk w rączkach, dzięki któremu sznurek czy linka się w nich obracają. Dobrym pomysłem jest też skakanka z regulowaną długością.
-dłuższe rączki zapewniają lepsze czucie linki i są lepsze dla początkujących, choć bardziej męczą ręce,

-cięższa linka (metalowa w tunelu z plastiku lub skórzana) jest lepsza,

-rączki powinny mieć fakturę i dobrze leżeć w dłoni,

-lepsze są cięższe rączki. Lekkie rączki wcale nie ułatwiają kontroli skakanki.